המצב הנוכחי ביפן על רקע וירוס הקורונה

אנשים ממתינים במעבר החצייה בשיבויה טוקיו

לאחרונה אני מקבל יותר ויותר פניות לגבי המצב הנוכחי ביפן ובטוקיו על רקע התפשטות וירוס הקורונה. בשיטוט קצר בפייסבוק אפשר למצוא הרבה דעות, חלקן מגמדות את הנושא וחלקן רואות את סוף העולם בפתח. אני רוצה להתייחס לעובדות הידועות עד כה ובסופן אכתוב את דעתי הכנה.

העובדות הידועות עד כה הן:

1. ממשלת יפן לא עצרה את הטיסות המסחריות מסין כפי שמדינות אחרות עשו. המגבלה הראשונה שנכנסה לתוקף ב-1.2 היתה על מטיילים סינים שהדרכון שלהם הוצא במחוז חוביי )המחוז בו ווחאן נמצאת( או זרים שציינו מרצונם בטופס שחולק להם טרם הנחיתה ביפן שהם שהו במחוז חוביי ב-14 הימים האחרונים. קריטריונים לא קשוחים כל כך ולראייה מספר התיירים הסינים שכניסתם ליפן נדחתה עמד לפני כעשרה ימים רק על 20 אנשים.

2. החל מה-13.2 ההגבלה הורחבה גם לזרים ששהו במחוז ז’ה-ג’יאנג בסין (Zhejiang) ב-14 הימים האחרונים אבל גם כאן מדובר בדיווח עצמי של הנכנסים.

3. צעד מנע נוסף שננקט הינו מדידת חום לבאים בשערי יפן ומעריכים כי אינו אפקטיבי מפאת זמן הדגירה הארוך של הוירוס.

4. הרשויות ביטלו והגבילו אירועים המוניים שהיו אמורים להיערך בקרוב. האירוע לכבוד יום הולדתו של הקיסר החדש שהיה אמור להיערך בסוף השבוע הקרוב ולמשוך עשרות אלפי אנשים בוטל. מרתון טוקיו שהיו אמורים להשתתף בו גם כן כמה עשרות אלפי אנשים רגילים הוגבל למקצוענים בלבד ויתחרו בו כ-300 רצים.

5. פורסמו הנחיות רשמיות מטעם הרשויות כיצד ומתי לפנות לשירותי הרפואה במידה וישנם סימפטומים שאינם חולפים תוך ארבעה ימים )חום מעל 37.5 מעלות הוא אחד מהם(.

6. בחור בשנות ה-20 לחייו ממחוז צ’יבה שהיה לו חום וסימפטומים אחרים המשיך לנסוע בתחבורה הציבורית לעבודה בטוקיו במשך שלושה ימים. בהמשך התברר כי הוא נושא את הוירוס וגם מצבו החמיר.

7. ישנם מקרי הדבקה שהרשויות מתקשות לקשר לסינים או אנשים ששהו בסין/חוביי ו/או באו בקשר עם מישהו שהיה בסין/חוביי.

8. ישנה מגמה גוברת של חברות יפניות שמעבירות עובדים לעבודה מהבית אם כי לא ניכרת עדיין פאניקה ברחוב.

9. ישנן הנחיות שמפורסמות בטלויזיה להימנע ממקומות הומי אדם ולהישאר בבית במידה ויש חום – דבר חריג יחסית ביפן בה שכיח מאוד שאנשים ממשיכים להגיע לעבודה גם כשהם לא מרגישים טוב.

10. מספר הקורבנות ביפן כרגע הוא 1 – אישה בשנות ה-80 לחייה שהלכה לעולמה ומייחסים זאת לוירוס. מספר החולים ביפן כרגע (לא כולל נוסעי הספינה ויפנים שהוחזרו בטיסות מיוחדות מווחאן) הינו כ-65 ומתוכם החלימו כ-11 אנשים. זה המצב נכון לרגע זה והוא ללא ספק ישתנה בהמשך.

לאור עובדות אלו אני ממליץ למי שאמור להגיע במרץ לשקול את דחיית הטיול. מי שמתכנן טיול לאפריל והלאה יהיה מוטב להמתין (במידה ואפשר) להתפתחויות ועובדות נוספות טרם קבלת ההחלטה. כך או כך הרעיון בלטייל במדינה אחרת הוא ליהנות ולקחת הפסקה מהשגרה ואם כבר עושים את זה אז מוטב לעשות זאת בראש שקט וללא דאגות מיותרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *